1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Drošības pazīmes

Eiro banknošu izgatavošanā izmanto modernas iespiedtehnoloģijas. Banknotēm ir arī vairāki labi saskatāmi  pretviltošanas elementi, kas ļauj tās viegli atšķirt no viltojumiem, neizmantojot speciālu aprīkojumu, un tādējādi attur no viltojumu izgatavošanas.

Banknošu pretviltošanas elementi

Eiro banknotēs ir iekļauti dažādi pretviltošanas elementi.

Banknošu papīrs ir izgatavots no tīras kokvilnas un ir stingrs (nevis mīksts vai vaskots). Ar tausti var pārbaudīt reljefo iespiedumu - īpašā iespiešanas procesā uz banknotes virsmas galvenais attēls, uzraksti un nominālvērtības uzraksts izveidots kā unikāls sataustāms iespiedums.

200 un 500 eiro banknotēm ir sataustāmas papildu zīmes neredzīgajiem.

Aplūkojot banknoti un paturot to pret gaismu, būs redzama ūdenszīme, drošības josla un caurskata zīme. Īstai banknotei visi šie trīs elementi redzami gan aversā, gan reversā.

Ūdenszīmi izgatavo, mainot papīra biezumu. Tā redzama, ja banknoti aplūko pret gaismu. Pāreja no gaišajām uz tumšajām daļām ir pakāpeniska. Noliekot banknoti uz tumšas virsmas, gaišās daļas kļūst tumšākas. Šis efekts vislabāk redzams ūdenszīmē, kas attēlo banknotes nominālvērtību.

Banknotes papīrā ir iestrādāta drošības josla. Turot banknoti pret gaismu, šī josla parādīsies kā tumša līnija. Uz šīs joslas sīkiem burtiem būs salasāms vārds EURO un banknotes nominālvērtība.

Banknotes augšējā stūrī abās pusēs ir iespiestas neregulāras zīmes, kas precīzi savienojas, veidojot banknotes nominālvērtības skaitli. To var redzēt, turot banknoti pret gaismu. Šādi aplūkojot banknoti, hologrammas laukumā vai joslā redzamas arī perforācijas, kas veido eiro simbolu. Redzams arī banknotes nominālvērtības skaitlis sīkiem cipariem.

Savukārt, aplūkojo banknoti slīpā leņķī, aversā uz hologrammas redzams mainīgs attēls. Tajā būs pārmaiņus redzama banknotes nominālvērtība un logs vai durvju aile. Fonā redzami daudzkrāsaini koncentriski sīku burtu apļi, kas virzās no laukuma centra uz malām. Reversā redzama zeltīta josla (5, 10 un 20 euro banknotēm) vai krāsu maiņas efekts (50, 100, 200 un 500 euro banknotēm) - nominālvērtības uzraksta krāsa mainīsies no purpursarkanas uz olīvzaļu vai brūnu.

Papildus šiem drošības elementiem izmantots arī mikroiespiedums un elementi, kas saskatāmi, aplūkojot banknoti ultravioletajā gaismā.

Mikroiespiedumā dažviet uz banknotes redzami uzraksti sīkiem burtiem, piemēram, vārdā "EYPΩ" (eiro grieķu burtiem) banknotes aversā. Lai to saskatītu, būs jāizmanto palielināmais stikls. Mikroiespiedums ir ass, nevis izplūdis.

Pārbaudot banknoti ultravioletajā gaismā, var pārliecināties, ka:

  • papīrs nespīd,
  • papīrā iestrādātās šķiedras izskatās sarkanas, zilas un zaļas,
  • Eiropas Savienības karogs izskatās zaļš ar oranžām zvaigznēm,
  • ECB prezidenta paraksts kļūst zaļš,
  • lielās zvaigznes un mazie apļi banknotes aversā spīd. Karte, tilts un nominālvērtības skaitlis banknotes reversā izskatās dzelteni.

Banknošu pretviltošanas elementi ar attēliem - ECB mājas lapā

Aplūkot eiro pretviltošanas pazīmes ECB sagatavotajā Flash animācijā ECB mājas lapā.

Monētu pretviltošanas elementi

Eiro monētās ietverti mašīnlasāmi raksturlielumi ar augstu drošības pakāpi. Tā monētas var izmantot tirdzniecības automātos visā eiro zonā neatkarīgi no tā, kurā valstī tās izdotas.

1 un 2 eiro monētās izmantota sarežģīta bimetāla un sakausējuma tehnoloģija.

10, 20 un 50 centu monētām izmantots unikāls metāla sakausējums (ziemeļu zelts), ko grūti izkausēt un ko izmanto vienīgi monētu izgatavošanai.

Uzraksts uz 2 eiro monētas jostas (apmales), kā arī 10, 20 un 50 centu monētu unikālais metāla sastāvs aizsargā tās pret viltošanu.

Lejupielādēt: Eiro drošības pazīmes un to pārbaude. (PDF, 2.96Mb)