1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Latvijas eiro monētas

Banknotes visā eiro zonā ir pilnīgi vienādas, arī eiro monētu aversa jeb priekšpuses dizains ir visās valstīs kopīgs. Savukārt monētu reversa jeb aizmugures dizainu katra valsts izvēlas pati. Tas dara monētu izveidi sarežģītāku, taču daudzveidīgums ir interesants šo naudas zīmju lietotājiem.

Neraugoties uz to, ka dažādās valstīs izdotām monētām dizains daļēji atšķiras, tās visas ir  likumīgs maksāšanas līdzeklis ikvienā eiro zonas valstī.

Kad Latvijā tiks ieviests eiro, arī uz mūsu valsts izdoto eiro monētu tā dēvētās nacionālās puses (kas katrā eiro zonas valstī izdotām monētām ir atšķirīga) būs atveidoti valsti raksturojoši simboli.

Uz Latvijas 1 un 2 eiro monētu reversa būs attēlots tautumeitas portrets (no pirmskara Latvijas Republikas 5 latu monētas), uz 10, 20 un 50 centu monētām - Latvijas lielā ģerboņa attēls un uz 1, 2 un 5 centu monētām - Latvijas mazā ģerboņa attēls. Dizaina paraugus ir apstiprinājusi Eiropas Komisijas Ekonomikas un finanšu padomes Eiro monētu apakškomiteja.

Latvijas eiro monētu reversa dizaina izvēle notika 2004. gadā visas tautas ideju konkursā, kur žūrija par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumus.  Latvijas eiro monētām žūrija izraudzījās zīmes, kas koncentrēti simbolizē Latviju un tās pamatvērtības. Grafisko dizainu 1 un 2 eiro monētām veidojis Guntars Sietiņš, bet eiro centiem - Laimonis Šēnbergs.

Latvija eiro monētas kals saskaņā ar Latvijas Nacionālo eiro ieviešanas plānu, kad Latvija būs guvusi akceptu par pievienošanos eiro zonai. Kalšanai vajadzīgs aptuveni pusgads, pirms tam konkursa ceļā izvēloties kaltuvi. Šo procesu īstenos Latvijas Banka, kas pārejā no lata uz eiro atbildēs par skaidrās un bezskaidrās naudas ieviešanu.

Vairāk informācijas Latvijas Bankas mājas lapā.

Latvijas eiro monētu dizaina paraugi
€ 0.01 € 0.02 € 0.05

€ 0.10 € 0.20 € 0.50

€ 1.00 € 2.00 € 2 Monētas sānu malas

Lejupielādēt: Latvijas eiro monētu dizains. (PDF, 444.25kb)