1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Naudas maiņa

Latu skaidrās naudas nomaiņa ar eiro

Lai pēc eiro ieviešanas dienas jeb € dienas nodrošinātos ar eiro monētām un banknotēm, kā arī lai apmainītu  pret eiro lielākus skaidrās naudas latu uzkrājumus, naudas maiņu pēc oficiāli noteiktā kursa varēs veikt bankās - vēlpusgadu jeb sešus mēnešus pēc € dienas. Trīs mēnešus skaidrās naudas latus varēs nomainīt 302 Latvijas Pasta pakalpojumu sniegšanas vietās.

Taču, ja šajā periodā kādu iemeslu dēļ naudu nebūs izdevies samainīt, skaidrās naudas latus neierobežotu laiku pēc € dienas turpinās mainīt Latvijas Banka.

Lai izvairītos no rūpēm par naudas maiņu, ieteicams skaidrās naudas uzkrājumus jau laikus ieskaitīt bankas kontā. Latu uzkrājumi vai atlikumi, kas atradīsies banku kontos, € dienā automātiski tiks konvertēti eiro.

Savukārt ikdienas tēriņiem domātos skaidras naudas latus vēl divas nedēļas pēc € dienas būs iespēja iztērēt vai samainīt, norēķinoties par pirkumiem vai pakalpojumiem, jo eiro ieviešanas scenārijs paredz divu nedēļu ilgu divu valūtu - lata un eiro - vienlaicīgas apgrozības periodu.

Latu skaidrās naudas apmaiņa galvenokārt tiks veikta, izmantojot bankas, valūtas pirkšanas un pārdošanas vietas, bankomātus, tirdzniecības tīklu, pakalpojumu sniedzējus u.c. Latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periodā tirgotājiem būs jāpieņem gan latu, gan eiro banknotes un monētas. 

Latvijas Bankas uzdevums būs nodrošināt tirgus dalībniekus ar eiro skaidro naudu visā Latvijā.  Jau pirms eiro ieviešanas būs nodrošināta eiro naudas vienību piegāde bankām un tirdzniecības vietām. Bet, lai nodrošinātu eiro banknošu savlaicīgu piegādi iedzīvotājiem, sākot ar eiro ieviešanas dienu, visi Latvijas Republikā esošie bankomāti tiks pārslēgti no latu izsniegšanas režīma uz eiro izsniegšanas režīmu, un latu banknotes pēc eiro ieviešanas dienas vairs netiks izsniegtas.

Bezskaidrās naudas maiņa

Bezskaidrās naudas maiņa ir visērtākais naudas maiņas veids, jo tas tiks veikts automātiski un bez maksas jau eiro ieviešanas dienā jeb € dienā. Tādējādi bezskaidrās naudas maiņas procesu naudas īpašnieks pat nejutīs - tas neradīs nekādas neērtības.

Eiro ieviešanas dienā visi latos denominētie bezskaidrās naudas atlikumi kontos, kā arī finanšu instrumenti (akcijas, aizdevumu līgumi u.c.) tiks konvertēti eiro un visi darījumi un maksājumi tiks veikti eiro. Latvijas Bankas (www.bank.lv) maksājumu sistēmās, sākot ar eiro ieviešanas dienu, norēķini tiks veikti tikai eiro.