1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Aicinājums uz atklāto Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijas sēdi

Latvijas Banka, 31.10.2013

Cienījamie žurnālisti!

Aicinām Jūs būt klāt Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijas sēdē Latvijas Bankas centrālajā ēkā K. Valdemāra ielā 2A, Rīgā, pirmdien, 4. novembrī, no plkst.15 līdz 16.30. Lūdzam jūs ierasties savlaicīgi – ļoti vēlams, līdz plkst.14.45, lai līdz sēdes sākumam ieņemtu vietas un uzstādītu TV/foto tehniku. Ieeja ēkā no Pils laukuma puses.

1993. gada 12. novembrī tika likti pamati tam, lai Latvijas naudas dizains attīstītos kā atsevišķa mākslas nozare, proti, darbu uzsāka Latvijas Bankas Monētu dizaina komisija (MDK). Šogad aprit 20 gadi kopš MDK darbības sākuma, un apliecinājums paveiktajam ir sabiedrības un ekspertu atzinība, Latvijas naudas dizaina iekļaušana Kultūras kanonā, kā arī daudzās starptautiskās balvas par novatorisku un mākslinieciski augstvērtīgu monētu dizainu.

MDK ir izšķirīga loma Latvijas naudas attīstībā – komisija iesaka jubilejas un piemiņas monētu (turpmāk tās sauksim par kolekcijas monētām) un to programmu tēmas, izvēlas māksliniekus dalībai monētu dizaina izstrādes konkursos, vērtē mākslinieku veikumu un palīdz monētu kaluma paraugu kontrolē.

2013. gada 4. novembra MDK sēde būs reizē ierasta un īpaša.

Ierasti ir tas, ka komisija vērtēs mākslinieku iesniegtos darbus vienai no nākamajām monētām. Proti, žūrija, kuru vada Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un kurā kopā ar MDK locekļiem piedalās arī Latvijas Bankas valdes priekšsēdētāja vietnieks Reinis Jakovļevs, izvērtēs piecu Latvijas mākslinieku priekšlikumus Apgaismības laikmeta darbinieka Gotharda Frīdriha Stendera 300 gadu jubilejai veltītajai 5 eiro sudraba kolekcijas monētai.

Īpašais šai reizē ir tas, ka Jūs varēsit vērot un iemūžināt (filmēt, fotografēt) šo procesu, kā arī uzzināt vairāk par 2014. gadā gaidāmajām Latvijas eiro kolekcijas monētām. Sēdes noslēgumā - iespēja intervijām ar MDK locekļiem.

Attiecībā uz šīs monētas tapšanu īpaši pieminams tas, ka lielu darbu Vecā Stendera darbības, lomas latviešu tautas pašapziņas veidošanā un Apgaismības laikmeta izpētē ieguldījis MDK loceklis akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurš šogad atzīmē savu 80. jubileju.

MDK vada mākslinieks Laimonis Šēnbergs, kuram palīdz mākslinieki Sandra Krastiņa, Ilmārs Blumbergs, Imants Lancmanis, mākslas zinātniece Ramona Umblija, akadēmiķis Jānis Stradiņš, Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms, Latvijas Bankas Monētu daļas vadītāja Maruta Brūkle. Kā zinātniskā konsultante MDK pieaicināta literatūrzinātniece Janīna Kursīte.

Iepriekš MDK līdzdarbojušies arī Brunis Rubess, Modris Ģelzis, Uldis Mārtiņš Klauss, Vaira Vīķe-Freiberga un Imants Ziedonis.

Dalību lūdzam pieteikt Latvijas Bankas preses dienestam pa tālruni 67022594 vai uz e-pastu [email protected].

 

Mārtiņš Grāvītis
Latvijas Bankas preses sekretārs
670 22 349, 265 10 385
[email protected]
www.bank.lv www.makroekonomika.lv www.naudasskola.lv