Februārī iedzīvotājiem 10 reizes mazāk jautājumu par eiro nekā janvārī
Finanšu ministrija, 03.03.2014
Februārī ievērojami samazinājies no iedzīvotājiem, tostarp cilvēkiem ar redzes invaliditāti, saņemto jautājumu skaits. Ja janvārī uz eiro informatīvo tālruni 8000 3000 piezvanīja 5738 cilvēki, tad februārī saņemti 547 zvani. Bet Latvijas Neredzīgo biedrībā konsultācijas aizvadītajā mēnesī lūgtas reti. Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) februārī vērsušies vien 40 iedzīvotāji, iepretim 337 janvārī. Tas liecina, ka iedzīvotāji pie jaunās valūtas ir pieraduši jau gada pirmajos divos mēnešos.
Jautājumu loks ievērojami sašaurinājies
Visvairāk uz 8000 3000 februārī saņemto zvanu bijis ar lūgumu operatoram palīdzēt pārrēķināt summas no latiem uz eiro. „Lielākoties tie ir cilvēki pensijas vecumā. Esam konvertējuši gan 35 santīmus, gan 70 latus,” saka Aija Urbiņa, Transcom mācību un kvalitātes vadītāja. Otra populārākā jautājumu grupa, līdzīgi kā janvārī, ir valūtas maiņas vietas un termiņi. Ievērojami mazinājies jautājumu skaits par eiro naudas zīmju izskatu un drošības pazīmēm, darba līgumiem, dāvanu kartēm, kas iegādātās vēl pērn par latiem, un citiem līdzīgiem ar valūtas maiņu saistītiem aspektiem.
Latvijas Neredzīgo biedrībā un tās organizācijās valsts reģionos februārī konsultāciju par eiro lūguši vidēji 2 cilvēki nedēļā. Turpretī decembrī un janvārī Latvijas Neredzīgo biedrības speciālisti snieguši aptuveni 400-450 konsultācijas cilvēkiem ar redzes traucējumiem.
„Mūsu cilvēki jauno valūtu apguva ātri. Februārī sniedzām vien dažas konsultācijas pēc individuāla pieprasījuma. Šī valūta ir pielāgota un ērta cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Monētu nomināliem ir atšķirīgs svars un josta, ko viegli sataustīt, bet banknotēm ir atšķirīgi izmēri un lieli cipari,” norāda Māra Henele, Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centra valdes priekšsēdētāja.
Decembrī un janvārī visā Latvijā notika ap 200 nodarbības cilvēkiem ar redzes traucējumiem, un cilvēkiem ar redzes invaliditāti izdalīti vairāki tūkstoši informatīvo materiālu (audio brošūras, bukleti braila rakstā u.c.).
Samazinās PTAC konstatēto neatbilstību skaits
PTAC no iedzīvotājiem saņemto ziņojumu skaits kontekstā ar eiro februārī ir samazinājies par 88%, un šobrīd veido vien 2% no saņemtajiem konsultāciju pieprasījumiem. Februārī par 65% samazinājies ziņojumu skaits par cenu nenorādīšanu vai to nenorādīšanu abās valūtās, par 89% samazinājies ziņojumu skaits par nekorektas konvertācijas gadījumiem, un par 95% samazinājies ziņojumu skaits par cenu palielināšanas gadījumiem. Janvārī lielākajā skaitā gadījumu sūdzības par cenām bija saistītas ar izmaiņām sabiedriskā transporta biļešu cenās, jo cilvēkiem trūka skaidrojuma par tarifu konvertācijas principiem. Februārī tas ir novērsts. Pretstatā janvārim, februārī PTAC nav saņēmis nevienu patērētāja sūdzību par gadījumiem, kad komersanti atsakās pieņemt eiro centus ar citu eirozonas valstu dizainu.
Vienlaikus februārī pārbaudēs tika novērots, ka atsevišķi komersanti sākuši norādīt cenas tikai eiro valūtā. Tāpēc PTAC atgādina, ka cenas gan eiro, gan latos cenu zīmēs obligāti jānorāda līdz 2014.gada 30.jūnijam, bet pircēju ērtībai to iespējams darīt arī ilgāk.
Papildus informācija:
Ināra Rubene
LR Finanšu ministrijas
Eiro komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālrunis: 67095417, e-pasts: [email protected]