1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Februārī patēriņa cenas palika nemainīgas

Finanšu ministrija, 10.03.2014

Patēriņa cenas 2014. gada februārī salīdzinājumā ar janvāri ir palikušas nemainīgas. Februāris parasti neizceļas ar īpašiem cenu līmeņa lēcieniem, kas bija vērojams arī šogad. Pakāpeniski noslēdzas apģērbu un apavu sezonas izpārdošanas, gatavojoties jaunajai pavasara sezonai, dodot pēdējo cenu samazinošo ietekmi pirms to lēciena, kas gaidāms nākamajā mēnesī.

„Atsevišķas preces cenu pazeminošā virzienā ietekmēja plašas lielveikalu tīklu atlaides, papildus vēl nedaudz samazinājās siltumenerģijas tarifi atbilstoši zemākai dabas gāzes iepirkuma cenai. Augstāk minētais izbalansēja nelielos cenu kāpumus atsevišķām pārtikas precēm un degvielai, kopumā neietekmējot vidējo cenu līmeni februārī,”skaidro finanšu ministrs Andris Vilks. 

Salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, patēriņa cenas ir kāpušas par 0,5%. Lai gan apskatot patēriņa grozu apakšgrupu dalījumā, izmaiņas šķiet niecīgas, tomēr pētot detalizētāk var pamanīt diezgan būtiskas cenu izmaiņas atsevišķām precēm un pakalpojumiem.

Piemēram, pārtikas cenas gada laikā ir pieaugušas par vidēji 0,8%, tomēr, iedziļinoties vēl detalizētākā dalījumā, var konstatēt, ka kartupeļu cenas gada laikā ir kāpušas par 18,3%, piena produktu cenas ir pieaugušas par 6,8%, savukārt  olu cenas ir samazinājušās par 15,1% un cukura cena ir kritusi par 6,7%. Šāda cenu dinamika var radīt ļoti dažādus priekšstatus par cenu līmeņa reālo kustību atkarībā no katra individuālā patēriņa.

„Jāatzīmē gan fakts, ka šobrīd lielu daļu no kopējo cenu līmeni pazeminošiem efektiem rada tieši energoresursu cenas, kas nekad ilgstoši nav bijušas ļoti stabilas un noturīgas, it īpaši ņemot vērā šī brīža ģeopolitiskos riskus. Tādēļ pilnīgi noteikti tādu gada vidējo inflāciju (0%) kāda bija 2013. gadā mēs turpmākajos gados diez vai redzēsim. Lai arī gaidāms, ka 2014. gadā inflācija vēl arvien pārlieku nesteigsies kāpt, tomēr turpmākos gados tā jau tuvināsies 2,5%, kas varētu būt atbilstoša inflācija šī brīža izaugsmes tendencēm,”prognozē finanšu ministrs Andris Vilks.

Oriģinālraksts pieejams fm.gov.lv.