1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Latvijas pievienošanās eirozonai noritējusi sekmīgi

Finanšu ministrija, 01.01.2014

No šodienas – 2014. gada 1. janvāra – Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas Ekonomikas un monetārajai savienībai jeb eirozonai, un par Latvijas nacionālo valūtu ir kļuvis eiro. Gatavošanās šim brīdim ilga teju 10 gadus un ir atmaksājusies, jo process pirmajās 14 stundās ir noritējis atbilstoši plānotajam.

„Šī gadumijas nakts un Latvijas pievienošanās eirozonai ir viens no visrūpīgāk plānotajiem procesiem Latvijas vēsturē. Darbs pie tā aizsākās pirms teju 10 gadiem – uzreiz pēc valsts iedzīvotāju balsojuma un Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai. Pirmajās 14 stundās virsuzdevums, lai valūtas maiņa valstī noritētu iedzīvotājiem ērti, vienkārši un droši, ir īstenots,” saka Sanita Bajāre, Finanšu ministrijas valsts sekretāre. „Izsaku pateicību visiem, kas jauno gadu sagaidīja savā darbavietā – banku darbiniekiem, policistiem, valsts pārvaldē strādājošajiem, medijiem un visiem pārējiem, kas ar atdevi rūpējušies, lai mums kopā izdotos.”

Banku sektora pāreja uz eiro ir noritējusi sekmīgi. Maksājumu kartes kā galvenais maksājumu līdzeklis ir strādājušas bez pārtraukumiem. Bankomāti gadumijas pusnaktī sekmīgi pārslēgti no latiem uz eiro, un īsi pēc pusnakts iedzīvotāji visā Latvijā no tiem sekmīgi izņēmuši pirmās eiro banknotes. 1. janvārī darbu atsākušas internetbankas, un iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju aplūkot konta bilanci un izmantot citus jau pieejamos finanšu pakalpojumus. Starpbanku maksājumi būs pieejami pirmajā darba dienā – 2. janvārī – bet jau šobrīd vairākās kredītiestādēs iespējams veikt iekšbankas pārskaitījumus. Būtiski, ka līdz ar eiro ieviešanu, Latvija pievienojas arī vienotajai eiro maksājumu telpai (Single Euro Payments Area, SEPA), kas iedzīvotājiem un uzņēmējiem nodrošinās ērtākus, lētākus un ātrākus banku pārskaitījumus visā eirozonā.

Informācija no diennakts tirdzniecības vietām, viesnīcām, restorāniem, degvielas uzpildes stacijām un citiem tirgotājiem un uzņēmējiem, kas 1. janvārī strādā, liecina, ka kases aparātu un karšu terminālu pārprogrammēšana noritējusi veiksmīgi. Uzņēmumi ziņoja, ka īsi pēc pusnakts jau atsākta klientu karšu un skaidras naudas maksājumu pieņemšana un atlikuma izdošana eiro. Savukārt pārējiem komersantiem – tirdzniecības centriem, tirgiem, pakalpojumu sniedzējiem, kā ierasts katru gadu, 1. janvāris ir brīvdiena. Viņi kases aparātu programmēšanu veikuši aizvadītā gada pēdējā darba dienā pēc pēdējā klienta norēķina, vai veiks to rīt pirms darba uzsākšanas.

Latvijas iedzīvotāji aktīvi gatavojušies eiro ieviešanai, iemaksājot skaidro naudu kredītiestāžu kontos. 2013. gada beigās apritē bija 630,8 miljoni latu skaidras naudas, kas ir uz pusi mazāk nekā 2013. gada sākumā, kad apgrozībā bija 1,2 miljardi latu skaidrās naudas. Latvijas Banka komercbankām pēc to pieprasījuma novembrī un decembrī izsniegusi 283,2 miljonus eiro, kas tālāk nodoti uzņēmumiem, lai nodrošinātu naudas apriti  gada pirmajās dienās.  Lai tas varētu notikt, kopš jūlija tika nokalti 400 miljoni dažāda nomināla Latvijas eiro monētu un sagādāti 110 miljoni dažāda nomināla eiro banknošu.

Kopumā uz 80003000 eiro informatīvo bezmaksas tālruni aizvadītās nakts laikā no pusnakts līdz diviem pēcpusdienā ir zvanījuši 320 iedzīvotāji. Visbiežāk uzdoti jautājumi par bezskaidras naudas nomaiņu uz eiro, eiro monētu un banknošu izskatu, oficiālo maiņas kursu kā arī to, cik ilgs būs latu un eiro vienlaicīgās apgrozības periods. Ja naktī stundā tika saņemts mazāk nekā 10 zvanu, tad sākot no 11:00 zvanītāju skaits sasniedz pat 90 interesentus.

Valsts policija ziņo, ka ar pāreju uz eiro saistīti incidenti fiksēti nav. Policija atgādina, ka, tāpat kā decembrī, arī janvārī tā strādās pastiprinātā režīmā. Iedzīvotāji aicināti rūpīgi iepazīties ar eiro monētu un banknošu izskatu un būt uzmanīgiem iepērkoties. Skaidras naudas maiņu jāveic pusgadu komercbankās vai trīs mēnešus 302 Latvijas Pasta nodaļās un bez termiņa ierobežojuma – Latvijas Bankā, bet lielākus darījumus labāk veikt ar bezskaidras naudas norēķiniem.

Valsts sektora pakalpojumi, kā iepriekš plānots, iedzīvotājiem būs pieejami ierastajā apjomā jau pirmajā 2014. gada darba dienā – 2. janvārī. Lielākā daļa no 106 valsts IT sistēmām sagatavotas darbam ar eiro jau decembra vidū. Attiecībā uz Vienotās Pašvaldību sistēmas pielāgošanu eiro, SIA "ZZ Dats" informē, ka 110 novadi un 9 republikas nozīmes pilsētas, kopumā vairāk kā 30 000 aktīvie lietotāji, jau var sākt pilnvērtīgu darbu eiro valūtā. Šodien stājas spēkā 113 likumi, 603 Ministru kabineta noteikumi un 1432 pašvaldību saistošie noteikumi, kuru sagatavošana sekmīgai eiro ieviešanai Latvijā tika veikta savlaicīgi vēl aizvadītajā gadā.

Uzziņai

Eiro ir darba instruments, kas mūsu valstij palīdzēs piesaistīt lielākas investīcijas un stiprināt ekonomisko attīstību, veicinās labklājību un dzīves līmeņa izaugsmi. To ikdienā lieto vairāk nekā 320 miljoni eiropiešu. Pievienojoties Eiropas vienotajai valūtai, Latvija nostiprina savu nacionālo identitāti un piederību Eiropas valstu saimei – kopā ar pārējām 17 eirozonas valstīm lems par ekonomiskās un monetārās savienības attīstību.

Latvijas iedzīvotājiem eiro nes virkni tūlītēju ieguvumu: nebūs izdevumu, mainot valūtu ceļojumu vajadzībām, savukārt pārskaitījumi Eiropā, kas īpaši aktuāli ir ārvalstīs strādājošajiem, kļūs ātrāki un lētāki naudas pārskaitījumi Eiropā.

Kā liecina jaunākā Eiropas Komisijas socioloģisko pētījumu centra Eirobarometra aptauja, 2013. gada decembrī eiro ieviešanu atbalstīja vairāk nekā puse jeb 53% Latvijas iedzīvotāju. Citu valstu pieredze liecina, ka pēc eiro ieviešanas atbalsts vienotajai Eiropas valūtai pieaug, jo cilvēki ātri sajūt tādus ieguvumus kā ērtāka ceļošana un norēķini citās valstīs, lētāka kredītu atmaksa, kā arī lielākas investīcijas un labāka ekonomiskā situācija.

Lai atvieglotu sabiedrības pāreju uz eiro, līdz 2014. gada 30. jūnijam Latvijā turpināsies paralēlā cenu atspoguļošana latos un eiro, bet visu 2014. gadu tiks uzraudzīta godīga cenu atspoguļošana tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Vēršam uzmanību, ka arī 2014. gada sākumā ikvienam ir pieejams bezmaksas eiro informatīvais tālrunis 80003000, lai gūtu atbildes uz visiem jautājumiem par eiro.

Papildu informācija:

Ināra Rubene
LR Finanšu ministrijas
Eiro komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālrunis: 67095417,e-pasts: [email protected]
Elīna Kalniņa
Komunikācijas aģentūras/ Edelman Affiliate
Eiro komunikācijas koordinatore
Tālr. 22018527, e-pasts: [email protected]