1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Mediju dienas dalībnieki pozitīvi vērtē eiro ieviešanu

Finanšu ministrija, 02.02.2013

Eiro ieviešana gandrīz neietekmē inflācijas līmeni un ekonomiskās aktivitātes  palielinājums vidējā termiņā varētu atspoguļoties darbaspēka ienākumu pieaugumā. Ekonomiskās aktivitātes kāpums izraisa likumsakarīgu budžeta ienākumu pieaugumu. Savukārt eiro ieviešanas ietekme inflācijā nav lielāka par 0,3 procentiem, secinājuši Finanšu ministrijas mediju dienu dalībnieki.

Atbildot uz mediju jautājumiem, finanšu ministrs Andris Vilks noraidīja bažas par cenu pieaugumu sakarā ar eiro ieviešanu. „Cenas jau no šā gada sākuma tiek rūpīgi novērotas, lai tirgotāji uz eiro ieviešanas rēķina tās nepamatoti neceltu. Savukārt inflācijas līmenis nākamajā gadā varētu būt nedaudz augstāks, bet jāuzsver, ka tas būs ekonomikas attīstības efekta un pasaules resursu cenu pieauguma nevis eiro ieviešanas dēļ.”

Arī ekonomistu un finansistu diskusijas dalībnieki noraidīja bažas par strauju cenu pieaugumu eiro ieviešanas dēļ. „Valstīs, kur eiro ieviešana samazināja maksājamo naudas vienību skaitu, piemēram, vietējās valūtas simtu vienību vietā nāca pāris eiro, ir lielāks pamats cenu pieaugumam. Latvijas gadījumā naudas vienību pieaugums norēķinos ir papildu kontroles nozīme, kam seko pircēji,”norādīja diskusijas dalībniece, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Makroekonomikas analīzes daļas galvenā ekonomiste Daina Paula. Mērens inflācijas pieaugums gan ir gaidāms gluži cita iemesla – ekonomiskās aktivitātes pieauguma dēļ, taču šajā gadījumā inflācija veicina arī darba algu pieaugumu un palielina budžeta ienākumus, kas ļauj vidējā termiņā runāt arī par pensiju pieaugumu.

Tautsaimniecības diskusijās tika spriests par eiro ieviešanas izmaksām uzņēmējdarbībā un paredzamo ieguvumu dažādās tautsaimniecības nozarēs. „Kā uzņēmums, kas eksportē izglītības pakalpojumus nepārprotami esam ieguvēji, turklāt jau tagad esam pārorientējušies uz šo valūtu savos norēķinos ar studentiem no citām valstīm,” norādīja LTRK dalīborganizācijas Biznesa Augstskolas „Turība” Uzņēmējdarbības un vadības fakultātes dekāne Vita Zariņa. Eiro ieviešana varētu palielināt ārvalstu studentu interesi par Latvijas augstskolu piedāvājumu un šajā gadījumā pozitīvu efektu dotu arī vieglāka cenu salīdzināmība, ja tās izteiktas eiro kā citās eirozonas valstīs.

Savukārt ražojošajiem zemniekiem, kurus pārstāv Zemnieku Saeima, eiro ieviešana ir ieguvums, jo izejvielas pārsvarā tiek iepirktas par eiro un tieši eiro valūtā notiek arī norēķini tad, kad Latvijas lauksaimniecības produkcija tiek eksportēta uz ārvalstīm.