1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Preses konference par cenu monitoringu

Ekonomikas ministrija, 26.01.2013

Patēriņa cenu monitoringu sāks veikt nākamajā nedēļā.
 
Patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem, kura galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms euro ieviešanas un tās laikā, lai identificētu nepamatotu un spekulatīvu cenu kāpumu tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Ekonomikas ministrija par cenu monitoringa konkursa uzvarētāju atzina SIA „Aptauju Centrs” piedāvājumu, kas atbilda noteiktajiem kritērijiem un bija piedāvājums ar viszemāko cenu - LVL 39765,89 (kopā ar PVN 21%). Ministrijas lēmumu vakar, 24.janvārī, apstiprināja arī Iepirkumu uzraudzības birojs, kā rezultātā šodien, 25.janvārī, ar SIA „Aptauju Centrs” tika noslēgts līgums un cenu monitorings pilotprojekta veidā tiks uzsākts jau nākamajā nedēļā.

Līdz š.g. 30.septembrim cenu monitoringu plānots veikt reizi mēnesī Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā, Valmierā, Liepājā un Ventspilī, paredzot monitorēt un fiksēt aptuveni 120 preču un pakalpojumu cenas dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās. No šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī.

Cenu monitoringa ietvaros plānots novērot cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem (precīzs preču un pakalpojumu saraksts ir pielikumā).

Cenu monitorings pilotprojekta veidā tiks uzsākts janvāra pēdējās dienās, nepieciešamības gadījumā precizējot populārākās tirdzniecības vietas, pārbaudot definēto preču un pakalpojumu pieejamību, meklējot alternatīvas, ja kāda no precēm vai pakalpojumiem nebūtu pieejami konkrētajās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās, rezultātā veicot izmaiņas sastādītajos preču un pakalpojumu sarakstos.

Ņemot vērā patēriņa cenu monitoringa nozīmību vienotās euro valūtas ieviešanā un Māstrihtas kritēriju izpildē attiecībā uz inflācijas līmeņa noturēšanu un cenu stabilitātes saglabāšanu, Ekonomikas ministrija aicina uzņēmumus un to apvienības atbalstīt patēriņa cenu monitoringu un sadarboties ar SIA „Aptauju Centrs” cenu fiksēšanā tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Informācija par monitoringa rezultātiem būs publiski pieejama Latvijas iedzīvotājiem mājas lapās www.eiro.lv un www.em.gov.lv.

Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā.

Preču un pakalpojumu saraksts

Vairāk informācijas Ekonomikas ministrijas mājaslapā.