1. janvāris - Eirozona pievienojās Latvijai!

Preses konference par Euro ieviešanas likumprojektu

Finanšu ministrija, 13.12.2012

Ceturtdien, 13.decembrī, žurnālistus par Euro ieviešanas likumprojektu informēja Finanšu ministrijas (FM) Parlamentārā sekretāre Karina Korna, Fiskālās politikas departamenta direktors Nils Sakss un Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone, uzsverot, ka Euro ieviešanas likums nodrošinās ērtu un visai sabiedrībai saprotamu valūtas maiņu.

Darbs pie likumprojekta izstrādes sākās 2006.gadā, un likumprojekta mērķis ir nodrošināt efektīvu un caurskatāmu eiro ieviešanu Latvijā. Lai to nodrošinātu, likumprojektā skaidri definēta eiro ieviešanas procesa norise, kā arī Eiro projekta darba grupās tiek izstrādātas praktiskās vadlīnijas uzņēmējiem, pašvaldībām, un ikvienam iedzīvotājam.

Divas nedēļas pēc eiro ieviešanas 2014.gada 1.janvārī par pirkumiem varēs norēķināties gan ar latiem, gan eiro, saņemot atlikumu eiro valūtā; skaidrās naudas nomaiņu pusgadu pēc eiro ieviešanas dienas varēs veikt visās komercbankās bez maksas pēc oficiālā maiņas kursa, bet bezskaidrā nauda bankas kontos tiks konvertēta automātiski. Latvijas Bankā varēs mainīt naudu bez termiņa ierobežojuma.

Tāpat arī likumprojektā iekļautas vadlīnijas uzņēmējiem – kā jāpielāgo grāmatvedība, kases aparāti, paralēlo cenu attēlojuma eiro un latos noteikumi, arī skaidri norādīts matemātisks summu konvertēšanas princips, t.sk., pārrēķinot cenas. Cenas latos jādala ar oficiāli noteikto maiņas kursu to nesaīsinot, iegūtā cena eiro jānoapaļo līdz trešajai zīmei aiz komata – ja tā ir no 0 līdz 4, tad centa vērtība nemainās, bet ja trešā zīme aiz komata ir no 5 līdz 9, tad cents tiek apaļots uz augšu par 1 vērtību. Lai kontrolētu preču un pakalpojumu cenu konvertāciju, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veiks cenu monitoringu un pārbaudes.

Savukārt attiecībā uz tiesiskajiem instrumentiem, piemēram, darba līgumiem, īres līgumiem, depozīta/kredīta līgumiem, tiek saglabāts nepārtrauktības princips, kas nozīmē, ka līgumi nebūs jāpārslēdz, ja vien nav beidzies to izpildes termiņš. Visas līgumos minētās summas latos tiek uzskatītas par summām eiro pēc oficiālā maiņas kursa un ievērojot matemātiskos noapaļošanas principus. Tas nozīmē, ka tie līgumi u.c. tiesiskie instrumenti, kas noslēgti par summu latos, nebūs jāpārslēdz, bet summa turpmāk jālieto eiro valūtā pēc minētā noapaļošanas principa.

Likumprojekts š.g. 13.decembrī nonāks izskatīšanai Saeimā 1.lasījumā, pirms tam to 4.decembrī konceptuāli atbalstīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Euro ieviešanas likumu plānots pieņemt 31.janvārī.